Biura rachunkowe i doradcy dla biznesu

Spółki kapitałowe – ogólna charakterystyka.

Spółki kapitałowe (tj. spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), jak sama nazwa wskazuje, są to spółki w których rolę zasadniczą pełni kapitał (majątek). Taką formę prawną organizacji podmiotu gospodarczego głównie  wykorzystuje się przy prowadzeniu większych przedsiębiorstw. Utworzenie spółki kapitałowej wymaga dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

półki kapitałowe posiadają osobowość prawną (uzyskują ją w momencie wspomnianego wyżej wpisu do KRS) oraz zmienny kapitał i skład osobowy. Bardzo ważną cechą spółek kapitałowych jest również wyodrębnienie majątku spółki – spółka ponosi odpowiedzialność za zobowiązania wyłącznie swoim majątkiem (czyli wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki), może nabywać prawa, a także być pozywaną i pozywać.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.)  może być utworzona zarówno przez jedną osobę, jak również przez większą liczbę osób. Kapitał zakładowy w tego typu spółce nie może być niższy niż  5 000 zł. Kapitał ten dzielony jest na udziały o wartości nominalnej nie mniejszej niż 50 zł. Prawa i obowiązki wspólników (udziałowców) są równe.  Spółka akcyjna natomiast może zostać utworzona przez jedną lub kilka osób (z wyłączeniem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Kapitał zakładowy takiej spółki musi wynosić nie mniej niż 100 000 zł.

Warto zaznaczyć że przedmiotem wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółki akcyjnej może być zarówno świadczenie usług albo pracy, a także prawo o charakterze niezbywalnym.

Spółki kapitałowe - tworzone w celach prawnie dopuszczalnych - zobowiązane są do przestrzegania przepisów prawa handlowego. Założenie tego typu spółki jest bowiem ściśle sformalizowane i wymaga dopełnienia określonych prawem procedur. Jednocześnie zarówno spółka akcyjna jak i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi współcześnie bardzo popularną i dogodną formę organizacji - przede wszystkim dużych podmiotów gospodarczych.

Autor: H.B. LL.M. dla doradcydlabiznesu.pl

« wróć do Artykuły
O nas

Witamy na stronie www.DoradcyDlaBiznesu.pl która jest ogólnopolskim zbiorem firm, które w skuteczny sposób mogą usprawnić twój biznes. DoradcyDlaBiznesu.pl to baza firm księgowych, audytorskich, tłumaczeniowych, konsultingowych, oraz ubezpieczeniowych. Dzięki naszej wyszukiwarce w łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu która w profesjonalny sposób poprowadzi twoją księgowość, zadba o aspekty prawne czy dobierze odpowiednią strategię rozwoju.

Kontakt
Serwis DoradcyDlaBiznesu.pl
www.doradcydlabiznesu.pl
info@doradcydlabiznesu.pl
© 2019, Doradcydlabiznesu.pl
[zamknij]