Biura rachunkowe i doradcy dla biznesu

CEIDG – czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest scentralizowanym, kompleksowym rejestrem wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terytorium państwa Polskiego i będących osobami fizycznymi. Rejestr ten powstał w dniu 1 lipca 2011 roku i prowadzony jest na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W myśl obowiązującego prawa prowadzenie rejestru należy do ministra właściwego do spraw gospodarczych.

Powstanie rejestru ma dla przedsiębiorców oraz osób zamierzających założyć działalność gospodarczą znaczenie zasadnicze. Przed wprowadzeniem CEDIG prowadzone były bowiem gminne rejestry przedsiębiorców (a zatem bazy danych były rozproszone), co w praktyce dość komplikowało sytuację zarówno w zakresie rejestracji podmiotu, jak również przy poszukiwaniu danych przedsiębiorców już istniejących. Od momentu powstania rejestru sytuacja znacząco się poprawiła.

CEDIG jest rejestrem scentralizowanym, co oznacza że jest kompleksową bazą danych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Nowy system ułatwia ponadto rejestrację – nie wymaga wychodzenia z domu. Cała procedura (złożenie odpowiedniego formularza tzw. CEDIG-1) może zostać przeprowadzona online… Również zgłoszenia zmian, zawieszenie firmy bądź jej likwidacja może być dokonane przez Internet – a zatem bez konieczności uciążliwych wizyt w urzędach.

Bardzo ważnym celem powstania CEDIG było zapewnienie powszechnego dostępu do informacji. Od momentu utworzenia Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej dostęp do danych przedsiębiorców będących osobami fizycznymi stał się szybki, profesjonalny i bezproblemowy. Każda osoba bowiem, która ma dostęp do Internetu może bezpłatnie skorzystać do kompletnej bazy danych firm zarejestrowanych w Polsce i prowadzonych przez osoby fizyczne.

Warto na zakończenie podkreślić, że wpisy do CEIDG są wolne od jakichkolwiek opłat.

« wróć do Artykuły
O nas

Witamy na stronie www.DoradcyDlaBiznesu.pl która jest ogólnopolskim zbiorem firm, które w skuteczny sposób mogą usprawnić twój biznes. DoradcyDlaBiznesu.pl to baza firm księgowych, audytorskich, tłumaczeniowych, konsultingowych, oraz ubezpieczeniowych. Dzięki naszej wyszukiwarce w łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu która w profesjonalny sposób poprowadzi twoją księgowość, zadba o aspekty prawne czy dobierze odpowiednią strategię rozwoju.

Kontakt
Serwis DoradcyDlaBiznesu.pl
www.doradcydlabiznesu.pl
info@doradcydlabiznesu.pl
© 2019, Doradcydlabiznesu.pl
[zamknij]