Biura rachunkowe i doradcy dla biznesu

Doręczenie zastępcze

Instytucja doręczenia zastępczego wprowadzona została do przepisów postępowania administracyjnego stosunkowo niedawno (w roku 2005). Stosowną nowelizacją Ustawodawca rozwiązał wówczas problem uchylania się adresatów od odbioru pisma urzędowego (w praktyce sytuacje takie zdarzały się bardzo często). W myśl obowiązujących obecnie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego rozróżnić należy zatem dwa przypadki:

  1. Gdy pismo doręczane jest drogą tradycyjną - przez pocztę
  2. Gdy pismo jest doręczane przez pracownika urzędu miasta bądź upoważniony organ lub osobę.

Należy podkreślić, że niezależnie od formy dostarczenia pisma, procedura jest dokładnie taka sama - pismo przechowywane jest przez 14 dni – (na poczcie, bądź w siedzibie organu). A bezskutecznym upływie tego terminu przyjmuje się, ze doręczenie zostało dokonane.        

W skrzynce pocztowe adresata (ewentualnie w drzwiach jego mieszkania albo w miejscu pracy) pozostawia się zatem odpowiednie zawiadomienie o próbie dostarczenia pisma wraz z informacją o możliwości i miejscu odbioru w terminie siedmiu dni. W przypadku bezskutecznego upływu terminu siedmiodniowego, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru (również w ciągu siedmiu dni).

Na zakończenie należy jeszcze raz podkreślić, że wraz z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwe było odebranie pisma, doręczenie uznawane jest za dokonane. Z kolei pismo pozostawia się w aktach prowadzonej sprawy wraz ze stosowną adnotacją.

Autor: H.B. LL.M. dla doradcydlabiznesu.pl

 

« wróć do Artykuły
O nas

Witamy na stronie www.DoradcyDlaBiznesu.pl która jest ogólnopolskim zbiorem firm, które w skuteczny sposób mogą usprawnić twój biznes. DoradcyDlaBiznesu.pl to baza firm księgowych, audytorskich, tłumaczeniowych, konsultingowych, oraz ubezpieczeniowych. Dzięki naszej wyszukiwarce w łatwy sposób znajdziesz firmę ze swojego regionu która w profesjonalny sposób poprowadzi twoją księgowość, zadba o aspekty prawne czy dobierze odpowiednią strategię rozwoju.

Kontakt
Serwis DoradcyDlaBiznesu.pl
www.doradcydlabiznesu.pl
info@doradcydlabiznesu.pl
© 2019, Doradcydlabiznesu.pl
[zamknij]